SNaPS Dambořice, verzia 1997
Prvá aplikácia, ktorú na týchto stránkach spomeniem, bude aplikácia riadiaceho systému strediska ťažby ropy a zemného plynu, ktorá nepatrí do kategórie aplikácií, ktoré by nemali mať nič spoločné s mojím menom. Uvediem ju tu ako „antivzor“ toho, ako to pri vývoji softvéru určite nemá vyzerať. V roku 1995 som sa po ukončení vysokej školy ocitol v pobočke jednej čiastočne súkromnej, čiastočne štátnej spoločnosti, ktorá mala za cieľ venovať sa softvéru riadiacich systémov pre oblasť plynárenstva a ťažby ropy, čo bola oblasť pôsobnosti jej matky. Je to klasický príbeh privatizácie, či outsourcingu know-how a činností v 90tych rokov 20teho storočia ešte v časoch Česko-Slovenska a následne Slovenska. Bola to pokiaľ viem druhá väčšia dodávka riadiaceho systému a merania a regulácie pre modernizáciu technológií v tejto oblasti. Ako prolog stačí, poďme k stručnému popisu riadenej technológie a aplikácii ako takej.
Projektová dokumentácia súčasného stavu bolo niečo, čo pri väčšine prípravných prác končilo osobnou obhliadkou spojenou s kontrolou káblových trás a zapojení jednotlivých okruhov merania a regulácie, ale hold začínajúca firma musí byť v čase polovice 90tych rokov vďačná aj za takéto sústo. Ako začínajúci absolvent som sa mlčky účastnil vybratých riešení a softvérových prác a keď sme si dovolili orodovať za zmenu aplikačnej platformy pre softvér SCADA, teda operátorské rozhranie pre prácu s technológiou, tak sme si museli priložiť aspoň doplnenie absurdne zbytočných fotografií ovládacích prvkov v detailoch pre zobrazenie stavu napríklad uzáverov a ich príkazov a napokon nám zo štvorice programátorov, ktorá mala pracovať na tomto softvéri na úrovni programovacích jazykov C++ pre operačné systémy MS-DOS a Windows 95, zostala dvojica. Takže tu som si prvý krát musel vyskúšať, ako odsúvať termíny a prezentovať čiastkové nedopracované riešenia, lebo viac hláv a času nebolo. Toto jedinečné softvérové riešenie vytvorené s akou-takou dávkou štandardizácie a parametrizovateľnosti však vzhľadom na opustenie jeho rozvoja v ďalších rokoch, čo sa ani nečudujem, zostalo napokon bez možnosti jeho upgradu a aktualizácie a koncoví užívatelia si vzhľadom na minimalizáciu ďalších nákladov spojených s jeho údržbou pri zmene pripojených ropných a plynových sond na zberné kolektory strediska, prelepili lístky na monitoroch, lebo po čase už neboli funkčné ani disketové mechaniky a my sme ešte nedisponovali žiadnymi notebookmi, ktorý by som mohol pripojiť na sieť Ethernet, spájajúcu dvojicu operátorských počítačov. Takže niet sa čo čudovať, že po tomto softvérovom projekte aj so „žabo-myšími“ spormi o kompetencie v tejto firmičke som mal namierené z nej čím najďalej, kam sa to čím najďalej pobralo s príchodom druhej dcéry Niny a samozrejme aj ďalšími povinnosťami, to dnes už neviem presne zodpovedať ani ja. Čo však s istotou po 20 rokoch od jej narodenia môžem povedať, že režisérom jej a našich ďalších mesiacov a rokov sa stal niekto, kto má radšej tragédie, hoci nemusela to byť práve groteska z éry nemého filmu v podaní sira Charlie Chaplina, či dvojice Stan Laurel a Oliver Hardy.
Ako epilóg uvediem, že spôsob implementácie tejto aplikácie bol dôvodom na prehodnotenie úspešnosti vybranej architektúry a platformy riadiaceho systému. Čoho dôsledok bol interný proces vyberu štandardnej automatizačnej platformy PLC pre riadiacu úroveň a SCADA softvtér pre úroveň dispečerského riadenia.
Vzhľadom na čas ako podpultový tovar éry, ktorá vraj končila v roku 1989, považujem radšej túto verziu článku za finálnu.
Ing. Radovan Podhradský
Najnovšie komentáre